ورود
یادگیری الکترونیک : آلبرت بندورا و نظریه یادگیری اجتماعی
فرستنده mafakheri در تاريخ ۱۵:۵۰:۰۰ چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۸۸ (5556 بار خوانده شده)


درک چگونگی آموختن رفتارهای تازه، یکی از جذاب‌ترین و در عین حال ریشه‌ای‌ترین زمینه‌های تحقیق در روان‌شناسی بوده است که پیشینه نظریه‌پردازی درباره آن به قرن‌ها پیش باز می‌گردد.


چگونه یاد می‌گیریم که با دیگران رفتار کنیم؟ قوانین و ارزش‌های اجتماعی چگونه در انسان نهادینه می‌شوند؟ و رفتارهای جدید چگونه شکل می‌گیرند؟

آلبرت بندورا، چهارمین روان‌شناس تأثیرگذار در تاریخ این علم خوانده شده است.

آلبرت بندورا با نظریه «یادگیری اجتماعی» (Social Learning) خود به پرسش‌هایی کلیدی در روان‌شناسی پاسخ گفت که اکنون پس از چند دهه به یکی از پایه‌های روان‌شناسی نوین بدل شده است.

به دلیل همین تحقیقات و نظریات برجسته، وی به عنوان برنده جایزه روان‌شناسی گراومیر که هر سال به یکی از روان‌شناسان برجسته تعلق می‌گیرد، اعلام شد.

جایزه سال ۲۰۰۸ روان‌شناسی گراومیر در حالی به وی تعلق گرفت که از وی به عنوان برجسته‌ترین نظریه‌پرداز روان‌شناسی معاصر که در قید حیات است، یاد می‌شود.

این جایزه که در سال ۱۹۸۴ در دانشگاه لوییز ویل در شرق آمریکا پایه‌گذاری شده است، به کسانی که در رشته‌های مختلف علوم انسانی به گونه‌ای برجسته فعالیت داشته‌اند، اهدا می‌شود.

از جمله برندگان سال‌های پیشین این جایزه می‌توان به آرون بک، پایه‌گذار مکتب شناخت درمانی اشاره کرد که ۴۵۰ مقاله علمی و ۱۷ کتاب در این زمینه از وی منتشر شده است.

جایزه ۲۰۰ هزار دلاری سال ۲۰۰۸ گراومیر از میان ۳۱ نامزد از پنج کشور جهان به آلبرت بندورا روان‌شناس کانادایی که بیش از نیم‌قرن است ساکن آمریکا است، تعلق گرفت. وی در رده‌بندی که در سال ۲۰۰۲ انتشار یافت، چهارمین روان‌شناس برجسته تاریخ این علم پس از ب.اف.اسکینر، ژان پیاژه و زیگموند فروید نام گرفت.

آلبرت بندورا در دهه ۷۰ هنگامی که با نظریه یادگیری اجتماعی خود انقلاب شناختی را فراگیر کرد

آلبرت بندورا که به خاطر ارائه نظریه یادگیری اجتماعی‌اش در دهه ۷۰ شهرت یافت، با این نظریه رفتارگرایی را به شناخت‌درمانی که به تازگی ارائه شده بود، پیوند زد و یکی از مهم‌ترین رویکردهای روان‌شناسی در اواخر قرن بیستم را شکل داد که پیدایش رفتاردرمانی شناختی را در پی آورد، مکتبی که امروزه از هر سه روان‌شناس بالینی در آمریکا، دو نفر خود را متکی به آن می‌بینند.

به اعتقاد بندورا، آموزش و فراگیری رفتارهای جدید در انسان، بیشتر از آن که از طریق یادگیری مستقیم و کلاسیک رخ دهد، از طریق الگوسازی از روی رفتارهای دیگران رخ می‌دهد.

آزمایش مشهور او در دهه ۶۰ با «عروسک بوبو» امروز به یکی از متون کلاسیک روان‌شناسی بدل شده است، او در این سلسله آزمایش‌ها، به کودکان فیلمی را نشان می‌داد که مربی مهدکودک، در حال کتک زدن عروسکی به نام بوبو بود. پس از تماشای فیلم، کودکان در ضمن بازی خود، به طور مرتب همین عروسک را کتک می‌زدند.

وی به این ترتیب نظریه «یادگیری مشاهده‌ای» (observation learning) خود را مطرح کرد و گفت که این شیوه یادگیری، یکی از مؤثرترین و فراگیرترین روش‌های یادگیری رفتاری است که به ویژه از طریق رسانه‌هایی چون تلویزیون و سینما شکل می‌گیرند.

صحنه‌ای از آزمایش مشهور عروسک بوبو

بندورا بر خلاف رفتارگرایان، معتقد است که یادگیری لزوماً منجر به تغییر رفتار نمی‌شود. مردم می‌توانند اطلاعات جدیدی را فرا بگیرند؛ بدون آن که تغییری در رفتارهای آشکارشان رخ بنماید.

بسیاری از روان‌شناسان معتقدند مقاله «خود-کارآیی به سوی یک نظریه هم‌سان برای تغییر رفتار» آلبرت بندورا که در سال ۱۹۷۷ منتشر شد، یکی از پایگاه‌های انقلاب شناختی در روان‌شناسی در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ را بنا کرد.

بندورا در این مقاله که بعدها در کتاب‌ها و مقالات دیگری نیز شرح و بسط یافت، نظریه «خودکارآیی» (Self-Efficacy) خود را مطرح کرده است که به گفته خودش، اعتقاد فرد به قابلیت‌های خود در سازمان‌دهی و انجام یک رشته فعالیت‌های مورد نیاز برای اداره‌ی خود در شرایط و وضعیت‌های مختلف است.

افرادی که دارای حس قوی خود-کارآیی باشند:

• به مسائل چالش‌برانگیز به صورت مشکلاتی که باید برآن‌ها غلبه کرد، می‌نگرند.

• علاقه عمیق‌تری به فعالیت‌هایی که در آن‌ها مشارکت دارند نشان می‌دهند.

• تعهد بیشتری نسبت به علایق و فعالیت‌هایشان حس می‌کنند.

• و به سرعت بر حس یأس و نومیدی چیره می‌شوند.

کسانی که حس خود-کارآیی ضعیفی داشته باشند:

• از کارهای چالش‌برانگیز اجتناب می‌کنند.

• عقیده دارند که شرایط و وظایف مشکل، خارج از حد توانایی و قابلیت آن‌هاست.

• بر روی ناکامی‌های شخصی و نتایج منفی تمرکز می‌کنند.

• و به سرعت اعتماد خود نسبت به قابلیت‌ها و توانایی‌های

شخصی‌شان را از دست می‌دهند. (بندورا ۱۹۹۴)

آلبرت بندورا و دو نوه‌اش در حال حباب‌بازی

آلبرت بندورا در چهارم دسامبر ۱۹۲۵ در روستایی در ایالت آلبرتای کانادا متولد شد. لیسانس روان‌شناسی خودرا از دانشگاه بریتیش کلمبیا گرفت و سپس به دانشگاه آیوا در آمریکا رفت و فوق‌لیسانس و دکترای خود را از آن‌جا گرفت و به عنوان عضو هیأت علمی در همان دانشگاه مشغول به کار شد. پس از آن به دانشگاه استنفورد رفت و از سال ۱۹۵۳ به بعد به عنوان استاد روان‌شناسی این دانشگاه فعالیت کرده است.

وی در سال ۱۹۷۴ به عنوان رییس انجمن روان‌شناسی آمریکا انتخاب شد؛ زمانی که به تازگی نظریه یادگیری اجتماعی خود را منتشر کرده بود و کتاب‌ها ، مقالات و تحقیقاتش به شدت مورد توجه روان‌شناسان قرار گرفته بود.

اولین کتابش را در سال ۱۹۵۹ بر پایه تحقیقاتش با عروسک بوبو با عنوان «پرخاش‌گری نوجوانان» منتشر کرد که بر مبنای آن، در سال ۱۹۷۳ کتاب دیگری با عنوان «پرخاش‌گری: یک تحلیل یادگیری اجتماعی» نوشت.

کتاب مشهور «یادگیری اجتماعی» بندورا به فارسی نیز ترجمه شده است و نظریات وی در پایان‌نامه‌های دانشگاهی بسیاری در ایران مورد تحقیق و تحلیل قرار گرفته است.

بندورا که با صدها مقاله خود، برجسته‌ترین روان‌شناس زنده جهان خوانده شده است، کمی پس از اعلام اهدای این جایزه به وی و تأکید بر آن که چهارمین روان‌شناس تأثیرگذار در تاریخ این علم بوده است، با خنده به خبرنگاران گفت: «ولی از فروید، اسکینر و پیاژه به تازگی چیزی منتشر نشده است!»

وی گفت هنگامی که خبر دریافت مهم‌ترین جایزه مادی روان‌شناسی را به همسرش داده است، همسرش به وی گفت که بهتر است بار دیگر تعداد صفرها را بشمارد تا مطمئن شود که واقعاً مبلغ مورد نظر ۲۰۰ هزار دلار است.

بندورا گفت که از دریافت این جایزه خشنود شده است؛ اما روان‌شناسان بسیار دیگری هم هستند که به تحقیقات برجسته‌ای در این رشته پرداخته‌اند. در نتیجه دریافت این جایزه برای وی همراه با شگفتی بوده است.

آلبرت بندورا در اولین مصاحبه مطبوعاتی‌اش پس از اعلام اختصاصی این جایزه گفت که همواره احساس می‌کرده است بین نظریه‌پردازی در روان‌شناسی و زندگی روزمره ارتباطی وجود ندارد. شاید نظریات و تحقیقات بندورا بیش از هر روان‌شناس دیگری در دهه‌های اخیر این پل ارتباطی را بنا کرده باشد.

منبع: مترجم.بلوگفا

صفحه مناسب چاپ برای دوستتون بفرستید از این خبر یک pdf بساز
بی شک دیدگاه هر کس نشانه تفکر اوست , ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

فرستنده شاخه
ewiee
فرستاده شده در تاریخ: ۱۰:۴۲ دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۱  به روز شده در تاریخ: ۱۰:۴۲ دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۱
جدا افتاده از خانه
عضویت از: ۱۳۹۱/۰۱/۱۴
از:
پیام: 181
 Ana
mont blanc replica watches mont blanc replica watches fake replica watches fake replica watches guilloche, genuine rolex replica genuine rolex replica fake rolex for sale fake rolex for sale developed in Georges Brodbeck's workshop is positioned on the plate beneath the regulator and on the minute and hour indicators more than the dial. replicawatches replicawatches omega replicas watches omega replicas watches best swiss replica best swiss replica The craftsman has highlighted the dial by developing a symphony of progressively escalating rounded angles and by subtly playing using the intellectualized detail. The roundedtriangular style touches need lines to produce a excellent transition at 120 degrees and in addition 3 tool movements per pyramid to accomplish this.The regulating unit's correct luxury could be captured inside the filigree hand applied guilloche and within the plate beneath the regulator embellished using the socalled: "clous de Paris" 1 from the numerous surprises of Sylva fake watches europe fake watches europe . The black or brown leather strap is meticulously matched with treasured supplies for your situation: gold and platinum which make a direct statement concerning the exclusivist clientele

فرستنده شاخه
ewiee
فرستاده شده در تاریخ: ۷:۱۷ سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱  به روز شده در تاریخ: ۷:۱۷ سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱
جدا افتاده از خانه
عضویت از: ۱۳۹۱/۰۱/۱۴
از:
پیام: 181
 rodney
plus size dresses plus size dresses Russian house station MIR in in between July 1993 and July 1994 cheap plus size cocktail dress cheap plus size cocktail dress . The good results of people remarkable endurance checks was attested by a certificate initialled by way of the MIR crew. So as to talk, the Omega Speedmaster is now in all probability by far the most examined see on this earth. informal summer wedding dresses informal summer wedding dresses So must you be searching for most skilled large stop watches, glimpse no also as opposed to Omega Speedmaster formal beach dresses formal beach dresses plus sized wedding gowns plus sized wedding gowns . It definitely is among the most amazing qualified mens Omega watches that may go with you for many years unique summer dresses unique summer dresses . Which magnificent wristwatches are termed the Moon look at, Omega swiss watches or maybe another brand name names? The answer stands out because the Omega Speedmaster that have withstood each of the U.S. long sleeve bridal dresses long sleeve bridal dresses place agency's important exams beneath situations of zero gravity and maternity wedding dresses maternity wedding dresses

فرستنده شاخه
ewiee
فرستاده شده در تاریخ: ۱۰:۵۷ شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱  به روز شده در تاریخ: ۱۰:۵۷ شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱
جدا افتاده از خانه
عضویت از: ۱۳۹۱/۰۱/۱۴
از:
پیام: 181
 Trinity
bridal wedding dresses bridal wedding dresses bridal dress bridal dress particular person sports activities at the same time similar to other athletics personalities A person distinct supporter with the Tag See, is Lewis Hamilton brides dresses brides dresses , a person from the UK's famous racing motorists who has won the Method one race exactly where the official timekeeper continues to be the Tag Observe. Maria Sharapova, plus size wedding gowns plus size wedding gowns the Russian tennis superstar and previous Wimbledon tennis tournament champion is likewise a enthusiast in the Tag Look at. Tag (Methods d'Avant Garde) obtained Heuer's Tag in 1985 and went on to build one particular on the most renown Tag Heuer Versions from the solution variety, the Tag Heuer System one See. dress flower dress flower Afterwards in 1999 black dresses black dresses black dresses black dresses , LVMH Louis Vuitton Moet Hennessy acquired Heuer's Tag Look at from Strategies d'Avant Garde, sexy plus size cocktail dress sexy plus size cocktail dress plus size brides dresses plus size brides dresses building a massive expense and exponentially growing distribution with the Tag Heuer Look at. The beautiful model and excellent features of their

فرستنده شاخه
ewiee
فرستاده شده در تاریخ: ۱۰:۵۸ شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱  به روز شده در تاریخ: ۱۰:۵۸ شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱
جدا افتاده از خانه
عضویت از: ۱۳۹۱/۰۱/۱۴
از:
پیام: 181
 lester
nicely enrich ethics a particulard semidfoot ( arch ) which might be enclosed with these watches.Omega Watches. dresses for junior dresses for junior Staying a instrument craigslist adjustd by NASA on their moon la particularding helps make this view forged a criminis arresting pla unique of artwork that a particulary observe lover really should like whilst very well as furnishes the solid a knock bhvack of hvaccent a particulard then top rated standing cheap bridesmaid dresses cheap bridesmaid dresses design your own prom dress design your own prom dress wedding dresses sale wedding dresses sale . The weisternativehiness jointly using this forged baffled forth outdoors from the a long time a particulard la particularded vintage wedding dresses vintage wedding dresses wholesale evening dresses wholesale evening dresses short evening dresses short evening dresses . jessica mcclintock bridesmaid dresses jessica mcclintock bridesmaid dresses at the same time as very well as every single contact ofing supplementary praised watches fhvactor or hvactressies did cheap long evening dresses cheap long evening dresses . from the apple compa particulary of showcohvachiness a particulard celebritishies like George Clooney or Nicole Kidma specific hvaccept to proudly scratching this watches. Likewise they develop into a specific a

فرستنده شاخه
tivate
فرستاده شده در تاریخ: ۱۰:۳۱ دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲  به روز شده در تاریخ: ۱۰:۳۱ دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲
نه خیلی خجالتی برای حرف زدن
عضویت از: ۱۳۹۲/۱۱/۲۸
از:
پیام: 29
 coach factory
Some of our coach editors were lucky enough to attend a pre-shopping event and they got the deets on what's flying off the shelves.
coach factory outlet online
If there's common ground between the two that won't lead to gut-twisting anxiety or tears and disappointment, it's probably this coach Chocolate Truffle Ring ($23).
coach outlet store online
There's a sailor stripe shirt and then there's a shirt that actually looks like a sailor might have worn it - especially if that sailor's name was coach outlet.
coach factory
Sharing the thirty-six-piece chocolate set will seem like an act of kindness (and it totally is!), but maybe it'll also guilt accounting into finally putting a rush on those figures you sent them six weeks ago!
coach handbags
Each bag contains two ounces of beans and is packaged smartly with a message of affection on the front.
coach factory handbags outlet
It'll help smooth and hydrate patchy elbows and coach outlet and restore moisture to hands and feet.

coach outlet
Recently while giving these talks, it occurred to me that some of the points I'm making are actually pretty relevant to just general life,
prada outlet
so I thought I'd share a few of them here.
michael kors outlet
Despite the ensuing interval,
michael kors outlet store
only a third of the companies that used fitflops in the facility have offered to compensate the survivors and the families of the deceased.
fitflops
Fitflop Offer is valid through tonight 02/09/2014!
fitflop shoes
This new line extension is sure to bolster business for the brand, since Duckie Brown has been a steadily creative menswear coach.
www.coachfactory.com/store

فرستنده شاخه
korsu001
فرستاده شده در تاریخ: ۱۲:۳۰ دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳  به روز شده در تاریخ: ۱۲:۳۰ دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
آشنا به اندازه کافی
عضویت از: ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
از:
پیام: 50
 پاسخ به: آلبرت بندورا و نظریه یادگیری ...

فرستنده شاخه
chenshuizhe
فرستاده شده در تاریخ: ۶:۱۳ دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳  به روز شده در تاریخ: ۶:۱۳ دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳
آشنا به اندازه کافی
عضویت از: ۱۳۹۳/۰۶/۱۰
از:
پیام: 53
 chenshuizhe
louis vuitton 2014
north face black friday 2014
michael kors outlet
oakley sunglasses outlet store
coach purses
burberry outlet
louis vuitton outlet
coach factory outlet
louis vuitton black friday
coach outlet
burberry outlet california
coach factory
coach purses
louis vuitton wallet
cheap louis vuitton handbags
burberry scarf sale
michael kors outlet online
coach factory online
black friday 2014
michael kors
north face jackets
uggs for men
christian louboutin outlet shoes
black friday ads
louis vuitton replica
michael kors handbags
ralph lauren outlet
north face outlet
uggs australia
designer handbags
coach factory store online
louis vuitton bags
michael kors outlet stores
coach handbags
oakley sunglasses discount
cheap uggs
coach handbags new 2014
christian louboutin outlet online
oakley sunglasses wholesale
ugg boots on sale classic
ugg sale
michael kors outlet
north face coats
ugg sale
coach factory outlet
burberry bags on sale
coach purses
uggs for men
michael kors outlet
coach outlet stores online
louis vuitton handbags
christian louboutin outlet mall
coach outlet
michael kors outlet store
the north face jackets
the north face sale
louis vuitton purses
louis vuitton bags
oakley sunglasses outlet
lv outlet
north face backpacks
coach outlet
christian louboutin shoes
louis vuitton 2014
oakley glasses
michael kors outlet
michael kors outlet online
ralph lauren
coach outlet store online
ugg outlet
burberry outlet stores
michael kors
uggs on sale
michael kors black friday 2014
louis vuitton diaper bag
black friday
ralph lauren
coach factory outlet canada
coach factory online
michael kors bags
north face black friday
canada goose black friday 2014
coach outlet store online
black friday deals
the north face outlet stores
coach black friday
north face jackets
michael kors black friday
ralph lauren
michael kors handbags outlet
ugg outlet
burberry outlet online
michael kors outlet stores
coach outlet
polo ralph lauren outlet
uggs outlet
ugg boots
louis vuitton neverfull
burberry sale online
black friday
uggs outlet
louis vuitton outlet online
north face coats
michael kors outlet store
canada goose black friday
the north face sale
burberry scarf
ugg black friday 2014
oakley sunglasses
michael kors outlet
michael kors bags
louis vuitton replica
louis vuitton speedy
coach factory outlet online
christian louboutin shoes
black friday 2014
canada goose black friday
louis vuitton outlet stores
louis vuitton neverfull
north face black friday
christian louboutin
louis vuitton belt
michael kors outlet online
oakley sunglasses
louis vuitton backpack
burberry outlet stores
coach handbags new 2014
the north face backpacks
coach factory outlet
coach outlet store online
ralph lauren sale
prescription sunglasses
the north face outlet locations
louis vuitton handbags outlet
louis vuitton luggage
coach usa
christian louboutin
coach factory outlet
michael kors outlet online
louis vuitton purses
burberry outlet online
louis vuitton outlet
coach handbags new 2014
coach handbags new 2014
michael kors handbags
black friday sales
coach bags
michael kors outlet
north face mens jackets
louis vuitton luggage
ugg boots clearance
louis vuitton bags on sale
black friday deals
christian louboutin shoes
michael kors handbags
north face black friday 2014
north face outlet
michael kors outlet online
burberry outlet
ralph lauren outlet
coach factory outlet
michael kors black friday 2014
cheap ugg boots
burberry bags
christian louboutin outlet
black friday sale
burberry sale
louis vuitton black friday 2014
black friday 2014
coach handbags new 2014
black friday
polo outlet
coach bags
michael kors outlet store
burberry outlet stores
louis vuitton outlet
ugg sale
coach outlet
michael kors outlet online
burberry bags for sale
michael kors outlet
michael kors black friday 2014
louis vuitton outlet online
coach black friday 2014
ralph lauren home
coach factory outlet
burberry bags
coach outlet
coach factory
ugg black friday
lv speedy
christian louboutin outlet
michael kors purses
coach black friday 2014
black friday deals
louis vuitton handbags
lv outlet
louis vuitton outlet
coach outlet usa
michael kors
louis vuitton black friday 2014
coach factory outlet
coach handbags new 2014
coach purses outlet
coach purses
louis vuitton handbags
uggs australia
coach factory
michael kors black friday
designer handbags
coach factory online
cheap north face jackets
the north face outlet
louis vuitton outlet
black friday sale
coach factory store
www.louisvuitton.com
authentic louis vuitton handbags
michael kors outlet
christian louboutin outlet
coach black friday
ralph lauren outlet
black friday deals
north face mens jackets
louis vuitton wallet
louis vuitton black friday
canada goose black friday 2014
michael kors black friday
burberry outlet
louis vuitton black friday
christian louboutin outlet store
ralph lauren outlet online
coach factory outlet
coach outlet
coach outlet store online
burberry outlet online
ugg black friday
burberry scarf sale
coach outlet
ugg boots on sale classic
coach factory
cheap coach purses
north face outlet store
black friday 2014
polo outlet
coach factory outlet online
north face backpacks
black friday
coach outlet store online
lv handbags
ugg boots sale
christian louboutin shoes on sale
the north face jackets
burberry outlet
michael kors outlet stores
black friday sale
coach outlet canada
coach outlet store online
louis vuitton outlet stores
coach purses
michael kors outlet
louis vuitton backpack
lv handbags
christian louboutin outlet
christian louboutin sale
north face women's jackets
oakley store
christian louboutin
christian louboutin
coach black friday 2014
coach factory online
michael kors handbags
black friday deals
burberry sale
coach handbags
louis vuitton sunglasses
uggs for women
michael kors outlet store
ralph lauren outlet
oakley sunglasses
discount oakley sunglasses
michael kors outlet stores
coach black friday
burberry outlet
michael kors bags
michael kors outlet online
coach handbags new 2014
coach outlet
the north face outlet
ugg boots sale
coach factory outlet online
louis vuitton backpack
ralph lauren polo outlet
coach factory outlet online
uggs australia
coach factory online
christian louboutin sale
louis vuitton bags
designer bags
coach outlet
ralph lauren bedding
polo ralph lauren outlet
black friday 2014
ugg black friday 2014
christian louboutin
michael kors outlet online
the north face
oakley sunglasses cheap
michael kors
polo ralph lauren
coach handbags
polo outlet
louis vuitton outlet
coach factory outlet
black friday sale
coach factory outlet
coach factory outlet
coach factory
uggs australia
ralph lauren polo outlet
the north face jackets
ralph lauren
michael kors
burberry sale
louis vuitton outlet
coach factory
ugg boots cheap
coach factory outlet
coach outlet store online
burberry scarf
cheap uggs
louis vuitton 2014
coach outlet
burberry handbags
coach outlet
coach factory online
oakley sunglasses sale
the north face outlet
coach handbags new 2014
cheap oakley sunglasses
christian louboutin shoes
lv outlet
michael kors sale
louis vuitton black friday 2014
coach outlet online
sunglasses for men

فرستنده شاخه
chenmeinv
فرستاده شده در تاریخ: ۷:۵۶ پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳  به روز شده در تاریخ: ۷:۵۶ پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳
نمیتونه از اینجا دل بکنه
عضویت از: ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
از:
پیام: 71
 chenmeinv
michael kors outlet
coach cyber monday
mulberry
michael kors outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
toms shoes
uggs outlet
p90x workouts
cheap jerseys
canada goose black friday
gucci outlet
black friday deals
ugg shoes
christian louboutin
louis vuitton outlet
fitflops outlet
uggs outlet
cyber monday 2014
michael kors handbags
burberry outlet
gucci shoes
louis vuitton handbags
guess outlet
dior handbags
versace outlet
abercrombie & fitch
cheap jerseys
black friday deals
north face outlet
givenchy
lululemon
ugg australia
louis vuitton outlet stores
celine outlet
mont blanc
canada goose jackets
tory burch outlet
ugg outlet
prada outlet
rayban outlet
fendi outlet
abercrombie
ugg on sale
michael kors out
true religion jeans
louis vuitton outlet
true religion sale
moncler outlet
toms shoes
ferragamo
coach outlet
louis vuitton outlet online
fitflop
louis vuitton
north face outlet
hollister clothing
burberry uk
rayban sunglasses
ugg boots outlet
michael kors outlet
tory burch handbags
north face outlet
coach factory outlet
coach factory
timberland boots
black friday deals
coach cyber monday
louis vuitton online stores
hogan shoes
insanity workout
canada goose sale
dolce gabbana
michael kors outlet
louis vuitton outlet
moncler jackets
nike shoes
canada goose cyber monday
ralph lauren outlet
celine outlet
gucci outlet
michael kors handbags
belstaff jacket
coach black friday
alexander wang
canada goose outlet online
michael kors outlet online
marc jacobs
bottega veneta outlet
ghd hair strighteners
marc jacobs
moncler jacket
burberry handbags
fitflop shoes
chi flat iron
christian louboutin outlet
louis vuitton factory outlet
abercrombie fitch
canada goose jackets sale
louis vuitton handbags
canada goose cyber monday
michael kors outlet online
coach factory outlet
jimmy choo outlet
hermes birkin
hollister clothing
juicy couture
burberry bags
chanel outlet
ugg australia
ralph lauren outlet
christian louboutin outlet
cheap nfl jerseys
hermes belts
coach outlet
ugg outlet
jordan shoes
north face jackets
kate spade outlet
abercrombie outlet
cheap jordans
supra shoes
oakley sunglasses
ugg boots
burberry outlet
سخن روز
هرکس مرتکب اشتباهی نشده است ، اکتشافی هم نکرده است !

گالیله